بهترین ابزار های رایگان سئو و بهینه سازی سایت

وقتی صحبت از سئو و بهینه سازی موتور جستجو می شود، کارهای به ظاهر بی پایانی برای انجام وجود دارد. شما نکات سئو داخلی و خارجی و همچنین بهینه سازی محتوایی، تحقیقات رقبا، پیگیری و نظارت و مسائل فنی را روبروی خود می بینید. البته، پس از اتمام این کار ها، شما باید تحقیقات زیادی در مورد کلمات کلیدی انجام دهید، دریابید که این رقبا از چه مواردی استفاده می کنند و موارد دیگر.
بعضی از ابزارهای واقعاً عالی وجود دارد که هر بازاریاب تصمیم می گیرد تا هزینه ی آن ها را بپردازد اما می توانید برخی از بهترین ابزارهای سئو و بهینه سازی موتور جستجو را بصورت رایگان پیدا کنید که می تواند به انواع کارها کمک کند.

چرا به ابزار های سئو و بهینه سازی موتور های جستجو نیاز داریم؟

ابزارهای بهینه سازی موتور های جستجو برای آسان تر کردن زندگی شما طراحی شده اند. البته، شما همچنین می توانید بینش های ارزشمندی در مورد نحوه عملکرد سایت خود و عملکرد بهینه آن کسب کنید. این اتفاق از طریق بررسی سایت و روش های دیگر اتفاق می افتد.

همه می خواهند پول خود را پس انداز کنند و گاهی اوقات هزینه های بهینه سازی موتور های جستجو می تواند زیاد باشد. با این حال، ابزارهای سئو و بهینه سازی موتور های جستجو رایگان زیادی وجود دارد. ممکن است ابزاری های وجود داشته باشد که کار های مختلفی را انجام دهند اما می خواهیم ابزار هایی را به شما معرفی کنیم، که بدون اینکه بابت آن ها هزینه ای بپردازید، امکانات زیادی دریافت خواهید کرد. این ابزارها می توانند به شما در یافتن استراتژی های جدید، آزاد کردن وقت و همچنین به کارآمدتر شدن کسب درآمد شما بیشتر کمک کنند. اگر آژانس یا یک فریلنسر هستید، این روشی مفید برای شما است.

بهترین ابزار های رایگان سئو و بهینه سازی موتور های جستجو

با علم بر موارد ذکر شده، بیایید ببینیم چه ابزارهای رایگان سئو و بهینه سازی سایتی برای استفاده وجود دارد.

اگر قصد تحلیل عملکرد جستجو و نظارت بر رقابت، کلمات کلیدی و SERP را دارید، ممکن است بخواهید این گزینه ها را در نظر بگیرید:

ابزار 1: Google Analytics

در حالی که ابزارهای زیادی وجود دارد ، Google Analytics اولین ابزاری است که بیشتر صاحبان سایت به سمت آن می روند. Google Analytics یکی از پرکاربردترین ابزار های تحلیلی در بازار است. خواهید فهمید که با سایر محصولات گوگل مانند Google Search Console ،Google Optimize و Google Data Studio مطابقت دارد. این یک ابزار ضروری است، به علاوه کاملاً رایگان است.

ابزار 2: Cloudflare

Cloudflare برای شما یک CDN (شبکه تحویل محتوا) فراهم می کند که سرعت سایت را افزایش می دهد. همینطور محافظت کامل DDoS را برای مدیریت آسان و رایگان DNS ارائه می دهد. محدودیتی برای استفاده رایگان از این ابزار وجود ندارد، اما ویژگی های حرفه ای آن بسیار شگفت انگیز هستند و به امنیت سایت شما کمک می کنند. Cloudflare گزینه عالی برای تقویت عملکرد سایت شما با نصب آسان است.

ابزار 3: GTmetrix

GTmetrix یک ابزار صفحه وب عالی است که تست عملکرد سرعت را ارائه می دهد. گزارش های آشنا از جمله Waterfalls ، YSlow و سرعت صفحه را خواهید دید. تجزیه و تحلیل کاملی از زمان بارگیری صفحه، اندازه صفحه و درخواست های صفحه دریافت خواهید کرد. GTmetrix به شما کمک می کند تا چگونگی بهینه سازی صفحه خود را برای عملکرد بهتر و ارائه یک تجربه کاربری بهتر، درک کنید. سعی کنید برای هر URL که قصد بهینه سازی آن را دارید، از این ابزار استفاده کنید.

GTmetrix

ابزار 4: SEO Minion

SEO Minion یک اکستنشن عالی در گوگل Chrome است که به شما کمک می کند به سرعت تجزیه و تحلیل کرده و موضوعات را بررسی کنید. می توانید لینک های شکسته یا nofollow خود را در یک صفحه پیدا کنید، یک پیش نمایش سریع SERP دریافت کرده و metadata  خود را بررسی کنید و مشکلات اجرای indexation  یا hreflang را پیدا کنید.

SEO Minion

ابزار 5: Yoast SEO

Yoast SEO یکی از نام های قابل اعتماد برای افزونه های وردپرسی سئو است. Yoast SEO یکی از نصب شده ترین افزونه ها است که بیش از 30 میلیون سایت از آن استفاده می کند. به علاوه، این افزونه کاملاً نوآورانه و به روز است. Yoast به صاحبان سایت کمک می کند تا داده های متا مناسب را در SERP نشان دهند، فایل robots.txt را ویرایش کنند، تنظیمات اصلی schema ، سایت مپ های XML، و موارد دیگر را انجام دهند. ویژگی traffic light  در backend  هر صفحه به شما کمک می کند تا به سرعت بفهمید چگونه صفحه خود را برای کلید واژه انتخابی خود بهینه کنید.

 ابزار 6: Rank Math

یکی از ابزاری که احتمالاً قبلاً از آن نشنیده اید، Rank Math است. این افزونه، بین افزونه های وردپرسی سئو، مانند یک کودک نوپاست. هرچند این ابزار جدید است، اما در میان متخصصان سئو بسیار رایج شده و نتایج قابل توجهی را به خود اختصاص داده. این ابزار برای همیشه رایگان و کاملاً کاربردی است و بدین معنی است که برای ارتقاء آن لازم نیست پلاگینی نصب کنید یا مبلغی پرداخت کنید. Rank Math همچنین برای اجرای schema ، سایتمپ های خبری گوگل و موارد دیگر چندین گزینه دارد. اگر قصد تغییر از YoastSEO به RankMath را دارید، این کار به راحتی با یک کلیک قابل انجام است، بنابراین شما هیچ کار سئویی را از دست نخواهید داد.

Rank Math

ابزار 7: Rich Results Test

اخیرا ستاره های بررسی رتبه بندی را به JSON-LD خود اضافه کرده اید؟ در این صورت، می توانید مطمئن شوید که نشانه گذاری و رمزگذاری برای Rich Results Test گوگل معتبر است. البته، شما می توانید یک نمره قبولی از تست دریافت کنید، اما این بدان معنی نیست که صفحه به طور خودکار آن نتایج ریچ را در SERP نمایش می دهد. نکته ی مفید این است که شما هیچ پولی برای این تست پرداخت نمی کنید.

Rich Results Test

ابزار 8: Ranger Site Explorer

تا به حال شده بخواهید در مورد رقیبان خود این اطلاعات را بدست آورید: برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی شده اند؟ استراتژی آن ها برای تبلیغات گوگل چیست؟ رقبای ارگانیک آن ها چه کسانی هستند؟ Ranger Site Explorer به شما کمک می کند تا به اقدامات خود نگاه عمیق تری بیندازید و برنامه ی خود را در مورد چگونگی مقابله با سایت های رقیبتان ایجاد کنید. برای شروع می توانید از نسخه رایگان به یک بینش قوی برسید و از آن به عنوان ابزاری فوق العاده مفید در هنگام تجزیه و تحلیل رقبا استفاده کنید.

Ranger Site Explorer

ابزار 9: MozBar

MozBar یکی از اولین نوار ابزار های سئو است، بنابراین مدت زیادی است با وجود قدمت، با ارتقاء و پیشرفت های فناوری به مرور زمان نوآور مانده است. می توانید یک حساب کاربری رایگان دریافت کرده و معیارهای خود را هنگام مرور در اینترنت لینک دهید. البته می توانید از تجزیه و تحلیل SERP و آنالیز سئو داخلی نیز بهره مند شوید. نسخه رایگان به خودی خود بسیار مفید است، اما نسخه Pro نیز وجود دارد که در آن، عملکردهایی مانند پیشنهادات کلمات کلیدی و موارد دیگر را اضافه خواهید کرد.

ابزار 10: Answer the Public

Answer the Public  ابزاری است که دوست داشتن آن بسیار آسان است. اگر می خواهید لیست گسترده ای از سؤالات را برای یک کلمه کلیدی ایجاد کنید، این یک ضرورت در استراتژی شماست. فقط سؤال یا مبحث خود را به زبان دلخواه تایپ کنید و از نقشه ویژوال و مباحث مرتبط با آن استفاده کنید تا بتوانید استراتژی محتوای خود را بسازید.

Answer the Public

ابزار 11: Google Mobile-Friendly Test

ابزار Google Mobile-Friendly Test به شما کمک می کند تا ببینید سایت شما، استاندارد های لازم برای موبایل را برآورده می کند یا خیر. اگر سایت شما این استاندارد ها را داشته باشد، گوگل صفحه ی شما را به عنوان یک سایت mobile-friendly می شناسد. اگرچه این ملاک تاثیراتی چندانی در رنک بندی ندارد، اما برای تجربه ی کاربری ضروری است. با این حال اگر سایت شما این استاندارد ها را نداشته باشد، گزارشی دریافت خواهید کرد که نشان می دهد چه قسمت هایی باید مورد توجه قرار گیرد.

Google Mobile-Friendly Test

ابزار 12: Google My Business

اگر می خواهید روی سئوی محلی تمرکز کنید، مهمترین ابزار برای اینکار، Google My Business است. کسب و کار های محلی خود را  در Google My Business ثبت کنید یا اگر آن را از قبل در صفحات جستجو مشاهده کرده اید، سایت خود را به ان اضافه کنید. همچنین می توانید بازخورد ها را ببینید و به آنها پاسخ دهید، و همچنین اطلاعات لیست خود را مدیریت کنید، عکس های مربوط به کسب و کار را بارگذاری کرده و به سایت خود لینک دهید. همچنین با پست های متوالی می توانید ترافیک ارگانیک خود را تقویت کنید.

 ابزار 13: Google Review Link Generators

در مورد قبل از اهمیت Google My Business برای سئوی محلی صحبت کردیم و یک جز مهم در این ابزار، تعداد بررسی های موجود در آن است. Whitespark یک یک  Google Review Link Generator ایجاد کرده است که مشکل ارائه URL به مشتریان را حل می کند تا آن ها بتوانند بازخوردشان درباره ی کسب و کار شما را در گوگل قرار دهند. این بررسی ها (Reviews) برای افزایش رتبه بندی شناخته شده هستند، اما برای یک صاحب کسب و کار، تاثیر کمتری دارد.

برای تولید لینک بررسی خود:

1. نام و نام برند، شهر و کد پستی خود را در قسمت  “Enter a Business” وارد کنید.

2. پیوند بررسی شما در زیر نقشه ظاهر می شود.

3. URL را در کپی کرده و با استفاده از ابزار کوتاه کننده لینک، آن را کوتاه کنید.

4. لینک را بصورت ایمیل، پیامک یا حتی موارد دیگر با مشتریان به اشتراک بگذارید و از آنها بخواهید که نظر خود را در گوگل بگذارند!

Google Review Link Generators

ابزار 14: Google Disavow Tool

ابزار disavow Google به شما کمک می کند تا از بک لینک های مشکوک در لینک وبسایت خود خلاص شوید. اگر بعضی از بک لینک های سمی بالقوه را به شما لینک داده اند، و تلاش های شما به نتیجه نرسیده است، می توانید از گوگل بخواهید هنگام ارزیابی وبسایت شما این لینک ها را در نظر نگیرد. پیشنهاد می شود اولین گزارش عدم پذیرش را با یک متخصص سئو انجام دهید تا از بروز هرگونه اشتباه جلوگیری کنید.

Google Disavow Tool

ابزار 15: Moz Link Explorer

Moz Link Explorer یک شاخص لینک با دقت بالا است و به منظور تایید اعتبار دامنه است. در حال حاضر دارای 35 تریلیون لینک است. یک گزینه دسترسی به حساب کاربری رایگان وجود دارد که در هر ماه 50 ردیف داده و 10 کوئری نمایش داده می شود و همچنین سیستم های متریک پیوند پایه نیز در اختیار کاربر قرار می گیرد. شما می توانید از این ابزار برای ارزیابی بک لینک برای سئوی خارجی یا حتی معاملات رسانه ای یا ارزیابی خرید دامنه استفاده کنید.

ابزار 16: Schema Markup Generator

اگر به دنبال راه حلی آسان برای پیاده سازی علائم FAQ هستید، ان ابزار رایگان می تواند به شما کمک کند. با استفاده ازSchema Markup Generator  می تواند تکه کد HTML مورد نظر برای Schema خود را تولید، کپی کنید و به راحتی در صفحه خود قرار دهید. این ابزار رایگان و برای تمامی سطوح سئو قابل دسترسی است.

Schema Markup Generator

ابزار 17: Screaming Frog

Screaming Frog یکی از پرفروش ترین و مقرون به صرفه ترین ابزار های سئو است. نسخه رایگان آن برای crawl کردن تا سقف 500 URL مناسب است و دارای ویژگی های محدودی است، اگر به دنبال ابزاری رایگان عالی برای crawl کردن سایت خود هستید، مطمئناً می توانید این ترفند را انجام دهید. Screaming Frog می تواند تجزیه و تحلیل گسترده ای برای زنجیره های ریدایرکت ها، مشکلات ایندکس نشدن، بررسی متادیتا ها، عناوین، برچسب ها و موارد دیگر به شما ارائه دهد. بطور کلی یکی از ابزارهای اساسی سئو است که شما فقط باید یاد بگیرید و از آن پیروی کنید.

ابزار 18: Ubersuggest

Ubersuggest، که توسط نیل پاتل ارائه شده، می تواند پیشنهادات خوبی را برای یک کلمه کلیدی یا دامنه مرتبط ارائه دهد. Ubersuggest می تواند ایده های فوری در مورد چگونگی رشد و ایجاد استراتژی محتوای شما ارائه دهد. می توانید آن را برای تجزیه و تحلیل رقبا استفاده کنید جایی که می توانید ببینید کدام کلمات کلیدی و صفحات پرفروش ترین ها برای سایت رقیب شما هستند.

Ubersuggest

ابزار 19: افزونه وردپرسی Google Site Kit

گوگل فقط یک افزونه را برای سایت های وردپرسی راه اندازی کرده است که تمام معیارها و آمار های مختلف ابزارهای گوگل مانندTag Manager ، Analytics، Search Console و موارد دیگر را با همه آنچه در داشبورد وردپرس شما قابل مشاهده است ترکیب می کند. این افزونه یک راه حل عالی برای صاحبان کسب و کار است که می خواهند همه داده ها را در یک مکان بدست آورند. آنچه در مورد این افزونه دوست داشتنی است این است که به عملکرد سایت یا زمان بارگذاری شما آسیب نمی رساند. این افزونه فقط پس از بارگیری داشبورد سایت شما بارگیری می شود، بنابراین نباید مشکلی در لود شدن را تجربه کنید.

ابزار 20: Google Search Console

Google Search Console این امکان را به شما می دهد تا بعضی از کلمات کلیدی اصلی که به سایت شما می رسند، CTR ارگانیک، مسائل فنی، مشکلات ایندکس شدن، نقشه های سایت و درخواست های اصلی را برای ایندکس شدن صفحه جدید، رفع خطاهای سایت و موارد دیگر مشاهده کنید. این ابزار بسیار مفید است و شما باید همیشه از آن استفاده کنید.

ابزار 21: Keyword.io

Keyword.io یکی از بهترین ابزارهای رایگان است که برای انجام تحقیقات کلمات دم بلند است. دیتای این ابزار به اطلاعات کاملی از گوگل متکی است و می تواند به شما احساسی راجع به آنچه افراد در جستجوی آن هستند، بدهد. در نسخه رایگان، شما نمی توانید لیست های خود را دانلود کنید، اما مطمئناً می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه محتوا را برای نوشتن مقاله بعدی خود و یا شناسایی هر نوع جستجوی جدید بدست آورید. همچنین به شما کمک می کند تا همه این داده ها را برای YouTube،Amazon ،Bing ،eBay ، جستجوی Playstore و سایر موارد دریافت کنید.

Keyword.io

ابزار 22: SEOquake

SEOquake یک ابزار مفید و قابل اعتماد برای کمک به شما در سرعت بخشیدن به جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت فعلی سایت ها است. یک برنامه افزودنی قدرتمند است که می توانید برای مشاهده سریع سئو داخلی سایت، مقایسه دامنه ها و استخراج داده های شما بسیار مفید باشد.

ابزار 23: Copyscape

اگر می خواهید ببینید که آیا محتوای شما در سایت دیگری استفاده می شود، Copyscape ابزار مناسبی برای این کار است. Copyscape ابزاری آسان و رایگان است که وب را اسکن می کند تا به دنبال صفحات وبی باشد که ممکن است حاوی محتوای صفحه شما باشد. اگر نیاز دارید که اسکن های بیشتری را اجرا کنید یا می خواهید بعد از اسکن نتیجه بیشتری کسب کنید، می توانید برای دسترسی بیشتر هزینه ی آن را بپردازید. نه خیلی گران قیمت و در عین حال ابزاری قدرتمند است.

ابزار 24: Page Speed Insights

Page Speed Insights یک ابزار عالی دیگر است که توسط گوگل ساخته شده است تا عملکرد صفحه شما را از نگاه گوگل بررسی کند. این ابزار برخی از خطاهایی را که ممکن است به آنها نگاه کنید مانند اندازه تصویر، فرمت تصویر و Time to First Bite –  در واقع آنچه از لحظه ورود کاربر به صفحه شما اتفاق می افتد، شناسایی می شود. بعضی اوقات، این پیشنهادات فقط با جابجایی به یک شرکت هاستینگ جدید و قوی تر قابل حل هستند و گاهی ممکن است به یک توسعه دهنده نیاز داشته باشید.

ابزار 25: Xenu

اگر کاربر Mac هستید، می توانید به ابزار بعدی بروید. برای کاربران مایکروسافت، Xenu یکی از ابزارهای بسیار قدیمی سئو است که شناخته شده است اما هنوز هم بسیار مفید است. این ابزار برای یافتن آخرین لینک شکسته و سایر موارد فنی، سایت شما را crawl  می کند. URL های سطح پایین در سایت شما را بررسی می کند تا خطاهایی را که به راحتی می توان آن ها را برطرف کرد را شناسایی کنید.

Xenu

ابزار 26: RedirectPath

یکی دیگر از برنامه های بزرگ Chrome که می توان استفاده کرد RedirectPath است. این ابزار مسیری را که یک URL از آن طی می کند برای رسیدن به مقصد نهایی خود نشان می دهد. این ابزار اجازه می دهد تا ببینید که آیا شما زنجیره های ریدایرکت دارید یا می توانید مسیرهای ریدایرکت های 301/302 و غیره را حل کنید.

RedirectPath

ابزار 27: Wayback Machine

آیا تا به حال فکر کرده اید که یک صفحه وب بار اول چگونه به نظر می رسد؟ چه محتوایی تغییر کرده است؟ صاحب وبسایت چند تغییر ایجاد کرده است که یک صفحه وب را ایجاد کند؟ ماشین Wayback یک ابزار عالی و کاربردی بسیار آسان است. فقط کافی است URL صفحه را در جستجوی خود وارد کنید و تمام تغییراتی را که این صفحه در هر ماه و هر سال انجام داده است، دریافت کنید. این یک بررسی عالی است قبل از خرید دامنه جدید، برای شناسایی اینکه آیا این سایت همیشه در مورد همان niche  فعالیت می کرده، یا حتی برای جاسوسی از استراتژی و موقعیت رقیب خود استفاده کنید.

ابزارهای با شکوه!

ابزارهای زیادی وجود دارد که بیش از آنکه بتوان آن ها را در یک پست لیست کرد. بسیاری از ابزارهای سئو رایگان هستند و در هر کاری که انجام می دهند عالی هستند. به یاد داشته باشید، استفاده از ابزارهای سئو باعث افزایش کار شما می شود و به شما امکان می دهد تا به سایر تصمیمات استراتژیک بروید. بازاریابان سئو باید واقعاً روی آن تمرکز کنند.

یک نتیجه نهایی که شایان ذکر است، در حالی که این ابزارها عالی هستند، روند صعودی واقعی در اجرای آنها است. این روش گفتن به اندازه یک ابزار عالی است، هیچ چیز نمی تواند جایگزین سئو خوب شود!


نوشته های اخیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code