هکر کلاه سفید

برخلاف تصور عمومی، همه هکرها شرور نیستند. هکرهایی که از مهارت های خود برای کمک به محافظت در برابر حملات استفاده می‌کنند، “هکر کلاه سفید” نامیده می‌شوند، در حالی که هکرهایی که به دنبال از بین بردن شبکه ها، سرقت اطلاعات یا ضربه زدن به سیستم ها هستند، به اسم “هکر کلاه سیاه” شناخته می‌شوند. هکرهای کلاه سفید تلاش می‌کنند نقاط ضعف امنیتی را پیدا کنند تا قبل از سو استفاده و حملات، آنها را برطرف کنند.

هکرهای کلاه سفید و امنیت سایبری

برای محافظت از سرویس های مشترک یا منافع خاص در برابر حمله، هکرهای کلاه سفید اغلب در پشت صحنه قرار دارند. آن ها حملات را در زمان مناسب خنثی می‌کنند و یا ضعف سیستم را نشان می‌دهند تا سعی کنند خدمات را حفظ و از اطلاعات محافظت کنند. علاوه بر این، هکرهای کلاه سفید استخدام می‌شوند تا به ارزیابی و بهبود امنیت کمک کنند.

هکر کلاه سفید

تست نفوذ کلاه سفید

در فضای شرکت، هکرهای کلاه سفید به طور سنتی خدمات تست نفوذ (pen testing) را ارائه می‌دهند. در تست نفوذ های معمولی، هکرهای کلاه سفید توسط سازمان ها استخدام می‌شوند تا به شیوه ی خود، شبکه های خصوصی، برنامه ها و نقاط نهایی را هک کنند. با استفاده از هکرهای با استعداد برای یافتن خلاء ها، تیم های امنیتی می‌توانند دفاع خود را بهتر تست کنند (که امیدواریم قبل از وقوع حمله واقعی این کار انجام شود). نقاط ضعفی که از طریق تست نفوذ شناسایی می‌شوند می‌توانند با خط سیاست ها، پیکربندی ها یا ابزارهای جدید رفع شوند تا تهدیدهای واقعی قبل از شروع متوقف شوند.

با این حال، آزمایش نفوذ اغلب در نفوذ یا شکست در یک محیط شرکتی متمرکز است. این البته فقط یک مرحله از زنجیره کشتن سایبری است. جابجایی در داخل شبکه ها و سیستم ها، و سپس بیرون کشیدن (سرقت) داده ها نیز از قسمت های اصلی حملات است، که به طور معمول جز تست نفوذ نیست، به دلیل تأثیری که ممکن است بر سازمان بگذارد.

تاکتیک های هک کلاه سفید

هکرهای کلاه سفید از ابزارها و تکنیک های مشابه مهاجمان واقعی استفاده می‌کنند. این می‌تواند از ” بدافزار روت‌کیت” ساده عمومی با ابزارها، تا کمپین های پیچیده و پیچیده شامل مهندسی اجتماعی، آسیب پذیری های نقطه پایان، جعل پروتکل، طعمه های حمله و موارد دیگر باشد. جایی که مهاجمان کلاه سیاه واقعی و هکرهای کلاه سفید با یکدیگر تفاوت دارند، در وهله اول یک نقطه است: زمان.

هکرهای کلاه سفید که برای آزمایش امنیت استخدام شده اند ممکن است بین ۸ ساعت تا چند هفته فرصت داشته باشند تا به همه یافته های ممکن برسند. با این حال شناخته شده است که کار مهاجمان کلاه سیاه ماه ها یا حتی سالها برای اجرای موفقیت آمیز کمپین ها به طول می‌انجامند. این یک مزیت عمده به مهاجمین می‌دهد: آنها می توانند ده ها یا صدها تکنیک مختلف حمله را برای شکستن موفقیت آمیز شبکه ها امتحان کنند.

خودکار بودن هکر کلاه سفید

استفاده از تکنیک های حمله واقعی برای یافتن ضعفُ بهترین و تنها راه اثبات واقعی اثربخشی دفاعی امنیتی است. اما مهاجمان بی رحم هستند و زمان بیشتری برای اجرای موفقیت آمیز حملات خود دارند، در حالی که تست نفوذ کلاه سفید با هزینه، زمان و نگرانی کارکنان محدود می شود. این محدودیت ها بدان معنی است که با وجود دانش و مهارت هکرهای کلاه سفید، آزمایش های نفوذ اغلب توسط موارد زیر محدود می شود:

  • مجموعه محدودی از تکنیک ها که می‌توانند در یک بازه زمانی کوتاه به کار گرفته شوند.
  • تمرکز اصلی فقط در نفوذ است.
  • به روزرسانی ها و تغییرات محیطی، یافته ها را به سرعت منسوخ و بی ربط می‌کند.

این هزینه بالای تست نفوذ به این معنی است که بسیاری از شرکت ها به سادگی از آنها استفاده نمی‌کنند و در عوض فقط امیدوارند که کنترل های امنیتی آنها در برابر حمله موثر باشد. شرکت هایی که توانایی تست نفوذ را دارند یا رعایت مقررات انطباق برای آنها الزامی اجباری است، اغلب فقط یک بار در سال آزمایش می‌کنند.

شبیه سازی شکست و حمله در مقابل هک کلاه سفید

امروزه فناوری های Breach و Attack Simulation به استعداد هکرهای کلاه سفید افزوده و جز تکنیک های آنها هستند. به جای اعتماد به تیم کوچکی از انسان ها برای تأیید دفاع در مدت زمان کوتاه، Breach and Attack Simulation هزاران تکنیک حمله اثبات شده را در مقیاس، مداوم و خودکار اجرا می‌کند. به این ترتیب، شرکت ها اکنون می‌توانند مانند مهاجمان واقعی بی رحم باشند تا “ناشناخته ها” را در معماری امنیتی خود پیدا کنند.

برخلاف تکنیک های حمله سنتی، Breach و Attack Simulation همچنین می‌تواند برای محیط ها ۱۰۰٪ ایمن باشد. بهترین راه حل ها فقط شبیه سازهای حمله را بین شبیه سازها اجرا می‌کنند و هرگز داده های حساس را در معرض خطر قرار نمی‌دهند. به این ترتیب، حتی حساس ترین شبکه های تولیدی می‌توانند به طور مداوم از اعتبار امنیتی برخوردار باشند تا از حمله کنندگان واقعی جلوتر باشند.


مقاله مفید: چگونه مشکل صفحات کم کیفیت سایت را رفع کنیم؟


نوشته های اخیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code