تحریم ایران توسط AMP

AMP (Accelerated Mobile Pages یا صفحات موبایل شتابدهی شده) چیست؟

AMP یک فریمورک اوپن سورس است که توسط گوگل و با همکاری توئیتر ساخته شده است. AMP، تجربیات بهتر و سریع تری را در صفحات وبسایت در موبایل ایجاد می کنند. در هسته اصلی این فریمورک به شما امکان می دهد با ساده کردن HTML و پیروی از قوانین ساده CSS، تجربیات سبکی را برای موبایل ایجاد کنید.

AMP چگونه کار می کند؟

AMP دارای 3 قسمت اصلی است.

AMP HTML: AMP HTML را به عنوان یک نسخه ضعیف HTML معمولی در نظر بگیرید. فریمورک AMP برای تگ های HTML که می توانید از آنها استفاده کنید، قوانین سختگیرانه ای دارد. برای اطمینان از بارگذاری سریع صفحه، بعضی از عناصر HTML مانند فرم ها در AMP مجاز نیستند. فریمورک AMP همچنین مستلزم استفاده از نسخه ساده CSS است. لیست کامل تگ های مورد نیاز HTML را برای فریمورک AMP مشاهده کنید. هیچکدام از این موارد جدید نیست اگر شما به کار با HTML و CSS عادت دارید.

AMP JS: برای اطمینان از بارگذاری سریع صفحه در پلتفرم های تلفن همراه، AMP استفاده از Javascript را محدود می کند. تنها استثنا برای اسکریپت های AMP است که با توجه به شتاب سرعت صفحه در ذهن بهینه می شوند. آنچه AMP با JS کتابخانه ای از کامپوننت های قابل اجرا را در اختیار شما قرار می دهد. می توانید با استفاده از کتابخانه کامپوننت AMP، انیمیشن ها، محتوا، طرح و موارد دیگر را تغییر دهید.

AMP CDN: معمولاً با نام AMP Cache شناخته می شود، یک کامپوننت مهم پلتفرم AMP شبکه تحویل محتوا مبتنی بر پروکسی(CDN)  است. CDN از محتوای AMP واکشی می کند و آن را برای تحویل سریع ذخیره می کند. به طور پیش فرض، AMP CDN تمام محتوای معتبر AMP را ذخیره می کند و گزینه ای برای انصراف ارائه نمی دهد. با این حال، می توانید به منظور ارائه تنظیمات تحویل محتوای خود، به ارائه دهنده CDN خود در بالای حافظه نهان AMP ادامه دهید.

تحریم ایران توسط AMP

متاسفانه ایران در لیست تحریم های AMP قرار گرفته است. هنوز تایید رسمی توسط گوگل انجام نشده ولی همه ی سایت های ایرانی که از این سرویس استفاده می کنند، از دسترسی کاربران خارج شده اند.

برای غیر فعال کردن AMP از روی سایت خود می توانید دستور زیر را پیروی کنید:

وارد فایل httaccess. سرور خود شوید و کد زیر را در آن وارد کنید.

// Redirect AMP to non-AMP 
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} (.+)/amp(.*)$
RewriteRule ^ %1/ [R=301,L]

اگر از افزونه وردپرسی AMP استفاده می کنید، بعد از غیرفعال کردن این افزونه، کد زیر را در فایل httaccess. سرور خود وارد کنید.

RewriteRule ^(.*)\/amp$ $1 [R=301,L]

سایت‌ها و مدیران سایت‌های خبری در یک دوراهی تصمیم سخت قرار گرفته‌اند و باید تصمیم بگیرند که از سرویس AMP خارج شوند یا خیر، چرا که خروج از این سرویس نیز به این راحتی نیست و باید بهینه‌سازی‌های گوناگونی برای سایت ایجاد کرد تا بازدیدکنندگان به مشکل نخورند.

ممکن است سایت های زیادی از امروز دچار افت ترافیکی شدیدی شوند که جبران این حجم از ترافیک می تواند کمی مشکل ساز شود.

بعد از گذشت چند ساعت از خارج شدن سایت های ایرانی که از AMP استفاده می کنند، مشکلات و اختلال ایجاد شده رفع شد. طبق گفته ی کارشناسان احتمالا این سرویس از داخل و توسط ایران فیلتر شده است.

طبق گفته ی شرکت ارتباطات زیرساخت:

“سرویس Google AMP به دستور مقام قضایی رخ داده اما پس از بررسی مجدد، این دستور طی چند ساعت لغو شده است.”

بسیاری از سایت های غیر اخلاقی و شرطبندی از این سرویس برای سرعت دادن به عملیات های کاربر استفاده می کنند. این رفع فیلتر AMP در ایران می تواند موقتی باشد تا سایت های خبری و دیگر سایت هایی که از AMP استفاده می کنند، فرصتی داشته باشند که صفحات خود را بهینه کنند و ریدایرکت های لازم را انجام دهند.


نوشته های اخیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code