مشکل صفحات کم کیفیت سایت

صفحات کم کیفیت صفحاتی هستند که سهم زیادی در کمک به سئو سایت شما ندارند. در بیشتر موارد، این صفحات همچنین ارزش کمی برای بازدید کنندگان شما اضافه دارند. شما می توانید انواع مختلف صفحات کم کیفیت را در سایت خود داشته باشید، گاهی اوقات حتی بدون اطلاع شما، این صفحات داخل سایت شما وجود دارند. مانند محتوای لاغر – صفحاتی که اطلاعات و متن کمی دارند – و محتوای تکراری – صفحاتی که همان اطلاعات را در سایر صفحات نشان می دهند. مخصوصاً دومی اگر بخواهید رتبه خوبی داشته باشید می تواند علیه شما کار کند. نحوه یافتن و رفع این صفحات را در این مقاله بخوانید.

صفحات کم کیفیت چیست؟

به طور کلی، صفحات با محتوای کم برای بازدید کنندگان شما و موتورهای جستجو مفید نیستند. این امر می تواند به این دلیل باشد که این صفحات مانند بسیاری از صفحات پیوست در وردپرس اطلاعات کمی دارند یا فقط یک تصویر دارند. این صفحات فقط به عنوان placeholder  برای تصویر واقعی استفاده می شوند. آنها معمولاً هنگام کلیک کردن روی تصویر در یک وبلاگ وردپرس لینک دارند.

نوع دوم محتوای کم کیفیت، محتوای تکراری است. این صفحات تکراری نیز ارزش کمی دارند. محتوای آنها قبلاً در فهرست گوگل یا سایت شما یا سایت دیگری است. این صفحات با کیفیت پایین می توانند تأثیر بسزایی در رتبه بندی سایت شما داشته باشند. گوگل حتی ممکن است شما را به خاطر داشتن آنها جریمه کند.

علاوه بر این شاخص های محتوای کم کیفیت، مسئله سوم وجود دارد که می توانید آن را برطرف کنید: محتوای نوشته شده ضعیف. گوگل قبلاً در سال ۲۰۱۱ نوعی چک لیست را به ما داده است. حتی می توان گفت خیلی از مواردی که در این لیست وجود دارد، امروز هم کاربرد زیادی دارد.

 الگوریتم پاندا

قبل از شروع به کار و یافتن صفحات با کیفیت پایین، باید چند نکته را در مورد به روزرسانی الگوریتم پاندا گوگل بدانید. بروزرسانی پاندا کیفیت را کنترل می کند. اگر وب سایت شما دارای صفحات کم کیفیت زیادی است، می توانید مطمئن باشید که گوگل روزی این موارد را پیدا می کند. اگر به طور ناگهانی، محتوای شما تعداد کمی (یا حتی تعداد زیادی) جایگاه را در رتبه بندی های گوگل قرار می دهد، این پست را به خاطر بسپارید. این ممکن است محتوای کم کیفیت شما باشد.

از آنجا که گوگل این بروزرسانی پاندا را در الگوریتم هسته خود ادغام کرده است، بنابراین گاهی یافتن دلیل دقیق افت آن دشوار است. اما مطمئن باشید که ابتدا صفحات کم کیفیت دارید یا خیر. اگر گوگل اکثر صفحات شما را از نظر محتوای نازک در نظر بگیرد، باعث کاهش رتبه شما می شود.

نحوه شناسایی صفحات کم کیفیت

خیلی سخت است که بتوانید یک ترفند یا یک برنامه برای شناسایی صفحاتی که باید به آنها مراجعه کنید، ارائه دهید. ما در مورد تمام صفحاتی که به گوگل و بازدید کنندگان شما کمک نمی کنند صحبت می کنیم.

اگر ما در مورد محتوای تکراری صحبت می کنیم ، لطفا مقاله ما را در مورد آن بخوانید: محتوای تکراری: علل و راه حل ها. شما ممکن است محتوای تکراری را حتی بدون دانستن آن داشته باشید! ابزارهایی مانند Copyscape اولین کمک شما برای انجام یک بررسی محتوای تکراری DIY است، اما لطفاً کمی بیشتر مانند آنچه در مقاله توضیح داده شده است، تحقیق کنید.

اگر از این گزینه به عنوان کوئری در موتور جستجو استفاده کنید – example.com را با دامنه خود جایگزین کنید – تمام صفحات پیوست شده برای وب سایت شما فهرست می شوند (یا هیچ کدام، که خوب است):

site:example.com inurl:attachment_id

Screaming Frog

یکی از اصلی ترین ابزارهایی که می توان برای شناسایی محتوای کم کیفیت استفاده کرد Screaming Frog SEO Spider است. بعد از مدتی بررسی بر روی وبسایت، خواهید آموخت که ساختار پیش فرض صفحه چیست، شاید آدرس های صفحات اصلی و ساختار آنها را بخاطر بسپارید.

هنگامی که کوئری برای وبسایت خود را در اسپایدر سئو جستجو می کنید، لیستی از تمام URL های سایت خود را دریافت خواهید کرد. اکنون از طریق آن لیست مشاهده کنید و از هر URL ای که برای شما معنی ای ندارد دیدن کنید. نکته این است که صفحات کم کیفیت اغلب در گروه ها اتفاق می افتند، نه به عنوان یک سینگل پیج. به صفحات html قدیمی فکر کنید، جایی که URL های خود را با یک / پایان می دهید. به چند صفحه پیوند یا هر چیز دیگری که اعداد زیادی در آن وجود دارد فکر کنید. اینها همه باید شما را به سوءظن بیندازد. به صفحه مراجعه کنید و ببینید آیا محتوای کم کیفیتی را نشان می دهد که نباید در گوگل باشد؟ این صفحات را فهرست بندی کنید یا ببینید که آیا صفحات بیشتری مانند آنها وجود دارد یا خیر. فقط به همین ترتیب پیش بروید.

Moz  تجزیه و تحلیل حتی عمیق تر صفحات با کیفیت پایین در یکی از Whiteboard Fridays  های خود را توصیف می کند، ممکن است بخواهید آنها را نیز بررسی کنید.


مقاله مفید: بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه سازی سایت


چگونه صفحات کم کیفیت را تعمیر کنیم

وقتی صفحات کم کیفیت خود را پیدا کردید، باید تعیین کنید که آیا هنوز به این صفحات نیاز دارید و می خواهید با آنها کار کنید یا نه.

حذف صفحات (به صورت دوره ای)

مرحله اول این است که بدانید آیا به این صفحات کم کیفیت احتیاج دارید یا خیر. این مسئله ای نیست که فقط یکبار حل شود؛ من به شما توصیه می کنم که با توجه  به میزان مطالبی که در سال می نویسید، سالانه یک بار این کار را انجام دهید. اگر شما از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنید، می توانید اولین پست های خود را از اول بررسی کنید. اگر پست هایی پیدا کردید که فایده ای ندارند زیرا دیگر به تجارت فعلی شما ارتباطی ندارند، حذف این موارد احتمالاً بی خطر است.

با URL ها چه باید کرد؟ اگر بازهم میزان مناسبی از ترافیک دریافت می کنند، آنها را ریدایرکت کنید. در صورت امکان به یک صفحه یا پست مشابه، در غیر این صورت به یک دسته یا صفحه مربوط به برچسب مربوطه، و اگر همه آن مناسب نیستند، به صفحه اصلی هدایت کنید. اگر ترافیکی کمی وجود دارد، کافی است آنها را حذف کرده و به گوگل اجازه دهید پیام خطای ۴۰۴ یا ۴۱۰ را پیدا کند. صفحه شما از نتایج جستجو ناپدید می شود و گوگل می تواند به جای آن روی صفحات مربوطه در سایت شما تمرکز کند.

نو ایندکس (Noindex)

اگر خود صفحه با کیفیت پایین هنوز لینک های مربوط به سایر قسمت های وبسایت شما را در خود جای داده است و به دلیل لینک هایی از وبسایت های دیگر دارای ترافیک است، می توانید از noindex, follow  در متا تگ های ربات ها استفاده کنید. به این ترتیب، گوگل می تواند صفحه را پیدا کند، لینک های مربوطه را دنبال کند، اما این صفحه را از نتایج جستجو خارج می کند. توجه داشته باشید که این یک روش متفاوت از حذف صفحه است.

آیا به طور تصادفی از صفحه یا پست خود را نو ایندکس کرده اید؟ آیا می خواهید گوگل دوباره پست شما را پیدا کند؟ کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید دوباره آن را در موتورهای جستجو بازگردانید.

محتوای بهتری بنویسید

اگر صفحه کم کیفیت می باشد، فقط به دلیل اینکه محتوا ضعیف است، راه حل واضح است: محتوای بهتر بنویسید، محتوای منحصر به فرد بنویسید. سعی کنید به جای کپی کردن منبع دیگری، تبدیل به منبع مردم شوید. اگر محتوای منحصر به فرد، پاسخگو، مفید بنویسید، مردم تمایل بیشتری به اشتراک گذاری آن محتوا در شبکه های اجتماعی و لینک دادن به آن خواهند داشت. گوگل آن محتوا را به شکل ویژه ای در فهرست خود می بیند. 

 زمان شروع تمیز کردن سایت فرا رسیده است!

همه این موارد به گوگل وبسایتی می دهد که در واقع به بازدید کنندگانش کمک می کند و در آخر نیز به سادگی به سؤال آنها پاسخ می دهد. به محض پاک کردن تمام محتوای های کم کیفیت و ارتقای تمام صفحات با کیفیت بالا در گوگل، می دانید که هنوز یک گام دیگر در جهت رتبه بندی بهتر انجام داده اید.


نوشته های اخیر

34 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code