صدای برند (brand voice) چیست؟

ساختن برندی که با مصرف کنندگان در ارتباط باشد و ارزش واقعی را به یک محصول یا خدمات بیفزاید یک تجارت دشوار است. این کار به سرمایه گذاری گسترده وقت، پول و تلاش نیاز دارد. اما، همانطور که هر مدیر CMO یا مدیر برند به شما می گوید، این سرمایه گذاری ارزش آن را دارد.
در بازار رقابتی امروز، برندسازی مؤثر می تواند به معنای تفاوت بین موفقیت مهار نشدنی یک شرکت یا عدم موفقیت به موقع آن باشد. در حالی که بیشتر افراد فکر می کنند که ارائه محصول با کیفیت با قیمت مناسب کافی است، حقیقت این است که به ندرت اتفاق می افتد. اگرچه کیفیت و قیمت مطمئناً مهم هستند، اما برندسازی است که شرکتی را از رقبای خود جدا می کند و به آن در ساختن طول عمر قوی ارزش برای مشتری کمک می کند.
از نام شرکت شما گرفته تا طراحی لوگو، از بسته بندی محصول شما گرفته تا رنگ هایی که در وبسایت خود استفاده می کنید و فیلم های موجود در تبلیغات شبکه های اجتماعی شما، هر عنصر نحوه ارائه برند خود به جهانیان، از روز تأسیس شرکت، با دقت و اندیشه برنامه ریزی و بحث شده است.
چرا؟ زیرا تغییرپذیرترین حقیقت را در بازی بازاریابی می فهمید: برندسازی اهمیت دارد.
با این وجود، یک عنصر تجاری موثر وجود دارد که اغلب احترامی که شایسته ی آن است را دریافت نمی کند. این عنصر صدای برند (brand voice) است.

صدای برند

صدای برند دقیقاً چیست؟

صدای برند یا brand voice بیان مداوم پیام های اصلی ، ارزش ها و شخصیت یک برند از طریق استفاده هدفمند از کلمات و سبک های نثرنویسی است. صدای برند نمایندگی زبانی از همه عناصر فردی است که برند شما را تشکیل می دهد و نحوه درک آن برند توسط مصرف کننده هایی که از برند شما و محصولات آن به هر طریقی آگاهی دارند (یا با آنها ارتباط برقرار می کند) مدیریت می کند.

آنچه شما می گویید و اینکه چطور می گویید، تأثیر زیادی در چگونگی درک مصرف کنندگان از برند شما دارد. می توان به عنوان مثال، صدای The Dollar Shave Club را یک صدای نامطلوب و صدای Berkshire Hathawa را صدای آرام و قابل اعتماد دانست.

صدای برند دقیقاً چیست؟

چرا صدای برند مهم است؟

مانند هر جنبه مهم از برندسازی موثر، صدای برند قادر است تا در سطح ناخودآگاه به مصرف کنندگان برسد و روی تأثیر محصولات تجاری شما و احساساتی که با آنها ارتباط خواهد داشت تأثیر بگذارد.

دلیلی وجود دارد که مشتریانتان از شما خرید می کنند. واقعیت این است که، آنها حتی ممکن است به طور کامل درک نکنند که چرا خودشان از شما خرید می کنند، اما این بدان معنی نیست که این دلایل مهم نیستند. برندسازی مؤثر، دلایلی برای خرید از شما می بخشد و کلمات، اصطلاحات و سبک های نثر هایی که شما انتخاب می کنید، این قدرت را دارند که یا آن دلیل را تقویت کنند و یا به آن خدشه وارد کنند.

هر نقطه لمسی در تجربه مشتری بسیار مهم است. متاسفانه، در تلاش برای باز کردن بیشتر، کلیک و تعامل، به نظر می رسد بسیاری از برند ها این امر را فراموش کرده اند. عناوین  Clickbait یا طعمه کلیک (گمراه کردن یا تحریک غیرمعقول کاربر به کلیک کردن روی محتوای تبلیغی) در پست های وبلاگ شما، باز کردن لینک های طعمه در ایمیل های شما و سایر تاکتیک های جعلی ممکن است یک افزایش تعامل کوتاه مدت را ارائه دهد، اما در نهایت آنها چیزی بیش از مخاطبان شما را آزار می دهند و به برند شما آسیب می رسانند.

نحوه ارسال پیام برند شما به مصرف کنندگان مهم است. در یک بازار رقابتی بزرگ با کانال های بازاریابی که شلوغ هستند، معدود برند های تجاری می توانند خسارت هایی را که پیام رسان های خارج از برند می توانند داشته باشند، تحمل کنند.

چرا صدای برند مهم است؟

برندها چه کاری باید انجام دهند؟

حفظ چهره یک برند سازگار و خوب، برای موفقیت برند شما بسیار مهم است. به همین دلیل است که قبل از اجرای هرگونه تغییر در لوگو ها، بسته بندی، طراحی وبسایت یا استراتژی بازاریابی دیجیتال، وقت زیادی را صرف استراتژیک کردن و تست کرده اید. کلمات، عبارات و پیام رسانی برای استفاده از نام تجاری شما باید دقیقاً به همان اندازه مورد توجه قرار گیرد.

اطمینان حاصل کردن از اینکه با مشتری همسو هستید، می تواند از آسیب رسیدن به برند شما جلوگیری کند.

با این حال، برای بسیاری از برند های مدرن، استراتژی های بازاریابی فراتر از تیم های داخلی است. اینفلوئنسر ها و سایر عناصر مخاطب در استراتژی بازاریابی شما نیز باید با سرعت بیشتری همراه شوند و نگه داشته شوند. اگر برند شما از ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی استفاده می کند (که باید آن را انجام دهید) یا در آینده برنامه ای برای انجام این کار دارید، اطمینان حاصل کنید که زبان بازاریابی که برای شما تولید می شود مطابق با برند و اخلاقی است که مشتری شما میپسندد. با برقراری ارتباط مناسب بین شما، تیم بازاریابی و فروشندگان (و کمی هوشیاری)، حفظ صدای برند سازگار و جذاب، برای شما در دسترس است. تنها سوال این است که منتظر چه چیزی هستید؟


نوشته های اخیر

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code