تفاوت بین برچسب ها و دسته ها چیست

برچسب ها و دسته ها به ما کمک می کنند تا محتوای خود را بسازیم. در وردپرس می توانید این موارد را در بخش متادیتا در پست های وبلاگ یا در لیست لینک های نوار کناری وبسایت مشاهده کنید. تفاوت واضحی بین برچسب ها و دسته ها وجود دارد، اما بسیاری از کاربران آنها را با هم اشتاه بگیرند. امروزه این تفاوت ها برای کاربران سایت چندان مهم نیستند اما به عنوان مثال، در وردپرس، استفاده از دسته بندی ها برای بخش بندی بهتر قسمت های سایت مزایای زیادی دارد. حالا می خواهیم تفاوت بین برچسب ها و دسته ها را توضیح دهیم.

طبقه بندی وردپرس (taxonomies)

وردپرس از طبقه بندی برای گروه بندی محتوا استفاده می کند. معمولی ترین طبقه بندی پیش فرض در وردپرس دسته ها و برچسب ها هستند، اما ایجاد یک طبقه بندی سفارشی نیز ممکن است. طبقه بندی های سفارشی را به صورت زیر توضیح داده ایم.

طبقه بندی های سفارشی در وردپرس چیست؟

در وردپرس، محتوا می توانند با استفاده از دسته ها و برچسب ها بصورت پیش فرض گروه بندی شوند. وردپرس این گروه ها را طبقه بندی می کند. وقتی درباره محتوای خود جدی باشید و تعداد زیادی از آن را داشته باشید، می توانید گروه های دیگری را نیز ایجاد کنید. با ایجاد این custom taxonomies ، کار خود را به عنوان نویسنده محتوا آسان تر می کنید. از همه مهمتر، با تلاش خود برای ساختار وبسایت، تجربه ی بهتری برای بازدیدکنندگان ایجاد می کنید. آنها می توانند محتواهایی را که مربوط به آنها باشد را پیدا کنند و مطالب مرتبط را راحت تر پیدا کنند.

وردپرس در نسخه 2.8 طبقه بندی سفارشی را معرفی کرد. در واقع اجازه ی دسترسی آسان تر طبقه بندی سفارشی به قسمت بکند سایت را ارائه داد. این طبقه بندی های سفارشی می توانند غیر سلسله مراتبی (مانند برچسب) یا سلسله مراتبی (مثل دسته بندی) باشند.

طبقه بندی های سفارشی (Custom taxonomies) در وردپرس

اضافه کردن طبقه بندی های سفارشی در وردپرس کار چندان سختی نیست. برای ثبت دستی یک تاکسونومی، می توانید از تابع register_taxonomy()  استفاده کنید.

نمونه کد ایجاد طبقه بندی سفارشی برای People:

function people_init() { 
// create a new taxonomy register_taxonomy( 
'people', 'post', array( 'label' => __( 'People' ), 'rewrite' => array( 'slug' => 'person' ), 'capabilities' => array( 'assign_terms' => 'edit_guides', 'edit_terms' => 'publish_guides' ) ) ); 
} add_action( 'init', 'people_init' );

طبقه بندی های سفارشی می توانند بسیار مفید باشند. اگر تعداد زیادی محتوا دارید و می خواهید نظم ایجاد کنید ، هم برای خودتان و هم برای کاربران خود ، می توانید از آنها استفاده کنید.   

 طبقه بندی می تواند به عنوان “طبقه بندی منظم” تعریف شود (منبع: Merriam Webster). این نوع طبقه بندی نشان دهنده برخی سلسله مراتب یا ساختار است، که اغلب به دسته بندی ها تبدیل می شوند. در وردپرس، دسته ها می توانند والدین یا فرزند یکدیگر باشند. گاهی اوقات، برچسب ها در وردپرس از این ساختار برخوردار نیستند و معمولاً تصادفی استفاده می شوند. اگر نحوه اضافه کردن برچسب به پست ها را کنترل نکنید، احتمالاً با تعداد زیادی برچسب در وبسایت خود روبرو می شوید. نکته منفی این است که بسیاری از برچسب ها فقط یک بار استفاده می شوند و همین باعث می شود در صفحه تگ تنها همان پستی باشد که برچسب را به آن اضافه کرده اید. که اینکار ممکن است باعث ایجاد محتوای تکراری یا حداقل محتوای لاغر شود.


مقاله مفید: چگونه وبلاگ ایجاد کنیم و در آن چه بنویسیم؟


 تفاوت بین برچسب ها و دسته ها چیست؟

مطابق تعریف وردپرس، دسته بندی ها (categories) به شما امکان می دهند تا موضوع پست را بطور گسترده گروه بندی کنید، در حالی که می توانید از برچسب ها (tags) برای توصیف پست خود با جزئیات بیشتری استفاده کنید.

 در یک دنیای ایده آل، ما از دسته ها استفاده می کنیم تا محتوای وبسایت را به بخش های مختلف گروه بندی کنیم. در وبلاگ ما، این بخش ها به عنوان مثال، بازاریابی اینستاگرام، بروزرسانی ها، تولید محتوا، دیتابیس، دیجیتال مارکتینگ، سئو و بهینه سازی، طراحی اپلیکیشن، طراحی سایت، گوگل، وبلاگ نویسی و وردپرس هستند. با حفظ تعداد محدودی از دسته بندی ها، می توانید وبسایت و محتوای خود را متمرکز نگه دارید. حالا مطمئنا، می توانید مطالب را حتی بیشتر گسترش دهید، پس به سمت گروه بندی های خاص تری بروید. برای این کار، شما باید از برچسب ها استفاده کنید.

این واقعیت که دسته بندی ها می توانند سلسله مراتبی باشند بدان معنی است که اگر این همان چیزی است که شما می خواهید ، ساختار محتوا کمی بیشتر با فقط دسته ها ساخته شود.

شما می توانید گروهی از پست در مورد طراحی سایت داشته باشید، و دسته فرزندان یا زیر گروهی در مورد طراحی سایت فروشگاهی داشته باشید. درست است؟ همچنین این بدان معناست که می توانید URL هایی مانند /دسته بندی/ طراحی سایت/ طراحی سایت فروشگاهی داشته باشید، که این ساختار درست URL نشان می دهد. ولی شما نمی توانید این کار را با برچسب ها انجام دهید. برچسب در این مثال می تواند “طراحی فروشگاه لوازم آرایش” باشد. این به خصوصیات طراحی سایت ربطی ندارد اما می تواند نشان دهد که به عنوان مثال قالبی از یک سایت فروشگاهی در آن دسته کجا استفاده شده است.

حداقل برای هر پست حداقل یک دسته بندی لازم است

یک تفاوت دیگر بین برچسب ها و دسته ها در وردپرس وجود دارد: شما باید حداقل یک دسته را به یک پست اضافه کنید. اگر این کار را فراموش کرده باشید، پست به گروه پیش فرض اضافه می شود. این می تواند “عمومی یا دسته بندی نشده” باشد، مگر اینکه یک دسته پیش فرض را در وردپرس در تنظیمات> نوشتن تنظیم کنید:

دسته بندی پیشفرض

لطفاً این کار را انجام دهید، زیرا خواهید فهمید که پیش فرض “دسته بندی نشده” برای خوانندگان شما معنی ندارد. به نظر می رسد که از سایت شما خوب نگهداری نمی شود. با برچسب ها، این مشکل را ندارید، زیرا برچسب ها به هیچ وجه الزامی نیست. حتی می توانید تصمیم بگیرید تا از برچسب استفاده نکنید و حتی در عوض شاید از یک طبقه بندی سفارشی استفاده کنید. در این حالت، شما می توانید آن لایه دوم از تقسیم بندی را بدون محدودیت برچسب ها انجام دهید. امیدوارم که ال الان تفاوت بین برچسب ها و دسته ها را متوجه شده باشید!

10 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید