ایجاد استراتژی محتوا برای تعطیلات

همه ی ما خود را برای تعطیلات و شرایطی که مخصوص آن است آماد ه کرده ایم. امسال بخاطر شروع یک اپیدمی، بصورت غیر منتظره ای زودتر از قبل وارد تعطیلات شده ایم. اگرچه ممکن است کمی شرایط متفاوت باشد ولی باز هم نباید از تولید محتوا در این روزها غافل شد. پس این سوال را از خود بپرسید که: آیا تقویم محتوای شما برای تعطیلات آماده است؟

بدون برنامه ریزی مناسب، بازاریابی مخصوص تعطیلات برای تجارت شما، ممکن است تاثیر گذاری بسیار کمی داشته باشد. پس هیچ زمانی برای شروع برنامه ریزی محتوای تعطیلات زود نیست.
چه جمعه ی سیاه یا کریسمس یا عید نوروز باشد، هر تعطیلات فرصتی را فراهم می کند تا از رقبای خود جلو بزنید و بخشی از ترافیک خود را در تعطیلات بدست آورید. داشتن یک برنامه ریزی محتوا حتی از ماه ها قبل تضمین می کند که هنگام تعطیلات استرس نخواهید داشت. می خواهید یک تقویم محتوا ایجاد کنید؟
در این مقاله سعی داریم تا نحوه ی برنامه ریزی بازاریابی محتوا در تعطیلات، با حفظ زمان لذت بردن از تعطیلات را توضیح دهیم.

پیش بینی روند

تعطیلات هر ساله وجود دارد، پس شما چه مدتی باشد که در این کار فعالیت دارید یا تازه شروع کرده باشید، به احتمال زیاد از بعضی روند های سالانه آگاه هستید. اگر غیر ازین باشد، ارزش دارد که با جستجو در گوگل مطالعاتی را انجام دهید که آمار مربوط به تعطیلات قبلی را شامل می شود.
به عنوان مثال یک مطالعه نشان می دهد که استفاده از اپلیکیشن های موبایل و خرید از طریق تلفن همراه در طول تعطیلات افزایش می یابد. احتمالا به این دلیل که مردم در تلاشند تا درسفر های زیادی که دارند از شلوغی و ناراحتی خرید های متعدد دوری کنند.
همچنین روند بازاریابی نشان می دهد که مصرف کنندگان بیشتری در این بازه زمانی از سال به دنبال خرید و فروش هستند و سعی می کنند برای حفظ پول بیشتر، چانه ی بیشتری بزنند.

این موضوع برای استراتژی محتوای شما چه معنی ای دارد؟

خب، با هماهنگی با روندها، بهتر می توانید پیش بینی کنید که چه نوع محتوایی با مخاطبان شما ارتباط بیشتری برقرار می کند.
آیا برای جستجوی موبایل به مقالات بیشتری نیاز دارید؟
آیا نیاز به اعمال تخفیف های ویژه دارید؟
آیا کاربران در جستجوی راهنمای هدیه تعطیلات هستند؟
با داشتن آمار هایی که در مقابل شما قرار دارد، می توانید محتوایی را ایجاد کنید که می دانید مردم به دنبال آن هستند.

 از مخاطبان خود بپرسید

نمی توانید داده های مربوط به روند تعطیلات در صنعت خود را پیدا کنید؟ از مخاطبان خود بپرسید که چه می خواهند.
بسیاری از بازاریابان و تولید کنندگان محتوا حتی وقتی نوبت به برنامه ریزی منظم محتوا می رسد، جستجو در بازار را کنار می گذرانند، و فکر می کنند که از قبل می دانند مخاطب مورد نظرشان چه می خواهد. حقیقت این است، بهترین راه برای شناخت نیاز مخاطب این است که مستقیماً از آنها سؤال کنید.
قبل از ایجاد استراتژی محتوا در تعطیلات، نظر مخاطبان خود را در مورد اینکه امیدوارند چه محتوایی در تعطیلات ببینند جویا شوید. ممکن است پاسخ کاملی به شما ندهند ولی می توانید بر اساس پاسخ آن ها به سوالاتی مانند این سوالات، ایده های خوبی بگیرید:

 • اولین دغدغه ی شما برای ورود به این تعطیلات چیست؟
 • چگونه می خواهید برای تعطیلات امسال برنامه ریزی کنید؟
 • شما روزهای تعطیل امسال بیشتر به دنبال چه چیزی هستید؟
 • [نام تجاری شما] چگونه می تواند به تعطیلات شما کمک کند تا راحت تر پیش برود؟
 • بهترین خاطره شما از تعطیلات چیست؟

لیست سوالات می تواند ادامه یابد، اما هدف این است که در مورد اهداف، نگرانی ها، کشمکش ها و منافع آن ها برای تعطیلات، ایده بهتری کسب کنید. با استفاده از این اطلاعات می توانید برای مطالبی که مورد علاقه مخاطبان شماست برنامه ریزی کنید.
علاوه بر این، به اشتراک گذاشتن یک نظرسنجی فرصتی عالی برای گفتن آن هاست، “سلام! به زودی منتظر محتوای تعطیلاتی عالی ما باشید! “

محتوای موجود خود را بررسی کنید

 قبل از ایجاد محتوای جدید ، باید محتوای موجود خود را بررسی کنید تا به آنچه در اختیار دارید دسترسی داشته باشید. چه محتواهایی را که می توان به روز کرد و چه محتوای جدیدی که باید ایجاد کنید را بررسی کنید.
اگر مدتی در تجارت بوده اید و پیش از این محتوای مربوط به تعطیلات را منتشر کرده اید، ممکن است بتوانید محتوای خود را برای بازه ی جدید به روز کنید. حتی ممکن است بهتر باشد که از ابتدا شروع کنیم.
درنهایت، بستگی به این دارد که محتوای به اندازه کافی متداول باشد که برای تعطیلات آینده مرتبط باشد و آیا در آن پتانسیل هدایت ترافیک کافی وجود دارد یا خیر.
به عنوان مثال، با محتوای تعطیلات، اغلب کاربران به دنبال نکات، هدایا، اخبار و گرایش های سال جاری هستند. آن ها ممکن است در جستجوی “راهنمای تعطیلات 2020” یا “بهترین ایده های مهمانی جدید سال 2020” باشند.
راهنماهای 2019 شما ممکن است پر از کلمات کلیدی سال گذشته باشد. نکات یا محصولات موجود در لیست می تواند قدیمی باشد. شما باید تصمیم بگیرید که آیا باید آن را برای سال جاری بهینه کنید یا مطلبی کاملاً جدید بنویسید.
شما همچنین باید برای اهداف لینک سازی داخلی در محتوای موجود عاملی داشته باشید تا به هدایت ترافیک به صفحات دیگر در وبسایت خود کمک کنید.

برنامه ریزی محتوای خلاق را فعال کنید

هنگامی که برخی از داده های تعطیلات گذشته را به صورت دستی و برخی از نکته های منتخب از مخاطبان موجود خود را در اختیار دارید، می توانید به سمت بخش جالب برنامه ریزی محتوا حرکت کنید.
اکنون فرصتی برای فکر کردن به ایده های طوفان فکری مربوط به تعطیلات است. تحقیقات کلمات کلیدی نقطه شروع بسیار خوبی است. می توانید با اصطلاحات مربوط به تعطیلات بازی کنید و کلمات کلیدی را که در ایجاد محتوا در سایت شما هستند شناسایی کنید.
اگر استراتژی بازاریابی شما شامل بهینه سازی موتور جستجو (سئو) است، این راهی است که باید پیش بروید.
با این وجود، ممکن است بخواهید برای سایر کانال های بازاریابی نیز محتوا ایجاد کنید. تبلیغات گوگل، تبلیغات فیسبوک، توییتر، فیسبوک ، اینستاگرام، پینترست و ایمیل مارکتینگ همه کانال هایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

 • چه موضوعاتی واقعاً توجه مخاطبان شما را به این پلتفرم ها جلب می کند؟
 • با چه روش هایی می توانید هدف محتوا را برای پخش گسترده تر مجدداً تغییر دهید؟
 • آیا ایده هایی وجود دارند که محتوا را از بین ببرند و شما را از رقابت دور نگه دارند؟

یک جلسه ی طوفان فکری برگزار کنید و ببینید که چگونه می توان به نتیجه رسید.

موضوعات را با اهدافتان هماهنگ کنید

قرار نیست که هر ایده ی محتوا، ارزش بالایی داشته باشد.
پس از تهیه لیست جامع ایده ها، زمان آن رسیده است که آن را کوچک کنیم. این کار به شما کمک می کند تا ایده هایی را که به تجارت شما نزدیک تر است شناسایی کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد ترافیک ارگانیک بیشتر است، ارسال جعبه های هدیه به اینفلوئنسر های اینستاگرام ممکن است راهی خوبی نباشد.
به همین ترتیب، اگر امیدوار هستید که در رسانه های اجتماعی حواشی ایجاد کنید، با گذاشتن تمام انرژی خود روی یک کمپین ایمیل 30 روزه از تخفیف های تعطیلات به هدف خود نخواهید رسید.

ایده های محتوایی را انتخاب کنید که:

 • با اهداف تجاری هماهنگ باشد.
 • می دانید که آن را با موفقیت اجرا می کنید.

وارد شدن در زمینه های جدید و ناآشنا می تواند برای استراتژی محتوای تعطیلات شما مشکل ایجاد کند.

مرتب سازی موضوعات بر اساس تایم لاین و اولویت

محتوای تعطیلات شما باید بر اساس تجارت شما معنی پیدا کند و بازگردان کسب و کار شما باشد.
به عبارت دیگر باید استراتژیک، برنامه ریزی شده، هدفمند و مناسب برای برند باشد. با ایجاد یک استراتژی محتوا ساده، کار شما بخوبی جلو نمی رود.
به همین دلیل توصیه می شود که مرتب سازی محتوای خود را بر حسب تایم لاین و اولویت نیز در نظر بگیرید.
نه تنها محتوا باید قبل از تعطیلات آماده باشد، بلکه اگر چند قطعه را برای یک تعطیلات ایجاد می کنید، محتوا باید هر چه جلو می رود معنا پیدا کند.
به عنوان مثال، “راهنمای كامل برای دستیابی به ترافیک بیشتر در تعطیلات” به طور طبیعی قبل از “راهنمای نهایی برای تبدیل ترافیک تعطیلات به آگهی” ارائه می شود.

با فرض اینکه مخاطبان شما با محتوای مختلفی از نام تجاری شما روبرو شوند، بهتر است که محتوای شما به روشی حسی و استراتژیک سازماندهی شود.

عکس های فصلی اضافه کنید

تعطیلات مملو از بوها، مناظر و صداهایی است که احساس خوبی به مخاطب می دهند. با افزودن تصاویر فصلی به محتوای خود، از نوستالژی و روح تعطیلات برای تاثیر گذاری بیشتر استفاده کنید.
تصاویر پیدا شده اند تا باعث جذاب تر شدن محتوا شوند. یکی از بهترین راه ها برای هدایت ترافیک، درگیر کردن کاربران با برخی تصاویر جذاب و تاثیر گذار است.
اگر بودجه کافی دارید، می توانید از عکس های با کیفیتی که خودتان ایجاد می کنید استفاده کنید. یا یک طراح گرافیک را استخدام کنید تا برخی تصاویر مربوط به فصل را برای پست های وبلاگ، پست های شبکه های اجتماعی و تبلیغاتی خود تهیه کنید.
سپس می توانید این محتوا را در پلتفرم ها مجدداً استفاده کنید و در وقت و هزینه در بازاریابی محتوای تعطیلات صرفه جویی کنید.

محتوای خود را از طریق پلتفرم های نرم افزاری تبلیغ کنید

وقتی محتوایی ایجاد می کنید، فقط به بودن آن محتوا در سایت یا پلتفرم خود بسنده نکنید. چرا وقتی می توانید از چندین کانال با یک قطعه محتوا ترافیک ایجاد کنید، به یک پلتفرم متکی هستید؟

پلتفرم هایی که ارزش اشتراک گذاری محتوای شما را دارند عبارتند از:

 • فیس بوک
 • توییتر
 • وبلاگ شما
 • YouTube
 • پست الکترونیک
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • تبلیغات پولی
 • Reddit
 • پینترست
 • وبلاگ های مهمان 

یک برنامه محتوا را مشخص کنید که شامل زمان و چگونگی برنامه ریزی در ارسال مطالب خود در چندین پلتفرم است.
با ابزاری مانند Buffer و Hootsuite، حتی می توانید نوشتن شرح (captions) تصاویر خود را تنظیم کنید.
به سادگی آن را قبل از موعد برنامه ریزی کنید و دیگر نیازی نیست که در تعطیلات مطلبی انتشار دهید.

نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

برای استفاده واقعی از بازاریابی محتوای تعطیلات، بهتر است پیشرفت را رصد کنید و متناسب با آن محتوای خود را تنظیم کنید. اگرچه ممکن است انتشار پست به طور وسوسه انگیزی ساده به نظر برسد، ولی خواننده گان محتوای شما قطعا سوالاتی در مورد محتوای شما دارند که رسیدگی به آن ها مشکل است.
شما باید برای هجوم ترافیک بیشتر آماده باشید.
از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که محتوای شما وایرال نمی شود و برای تقویت آن باید کار هایی را انجام دهید.
شما یا شخصی در تیم خود باید برای پاسخگویی به نظرات خوانندگان، رفع مشکلات فنی، بهینه سازی بیشتر محتوا، و کاهش درگیری های احتمالی موجود باشد.
اطلاعات قدرت است. داشتن داده ها در نوک انگشتان به شما قدرت می دهد تا پیشرفت های اساسی در محتوای خود داشته باشید و درس های ارزشمند برنامه ریزی محتوا را برای آینده بیاموزید.

از درس های گذشته برای محتوای آینده استفاده کنید

اگر ایجاد استراتژی محتوای تعطیلات اولین فعالیت شما در بازاریابی شما نیست، به احتمال زیاد باید چند نکته و ترفندهایی را که از سال های گذشته انتخاب کرده اید داشته باشید. اگر چنین است، بهتر است که دوباره از اشتباهات مشابه خودداری کنید. بعضی اشتباهات ممکن است تاثیر زیادی در کنار استرس تعطیلات روی استراتژی محتوای شما بگذارند.
از طرف دیگر، شاید استراتژی محتوای شما همیشه بدون هیچ مشکلی از بین رفته باشد، یا اینکه شما برای اولین بار در حال برنامه ریزی برای استراتژی محتوای تعطیلات هستید. با این وجود، حتما مطالب خود را با اهداف تجاری خود هماهنگ کنید، محتوایی را ایجاد کنید که مخاطب شما به آن علاقه مند باشد و آن لمس ویژه و جذاب برای فصل تعطیلات را مد نظر قرار دهید.


نوشته های اخیر

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید