راهنمای استفاده از گزینش محتوا برای سئو

گزینش محتوا (Content Curation) چیست؟

گزینش محتوا (Content Curation) فرآیند یافتن و گردآوری محتوای موجود در موضوعاتی است که با مخاطب، صنعت یا خدمات شما مرتبط است.
به عبارت ساده: شما محتوایی را که قبلاً ایجاد شده است (توسط شما یا دیگران) را به محتوای جدید خودتان تبدیل می کنید.
به علاوه، گزینش محتوا فقط زمانی معنی پیدا می کند که شما روی محتوای گزینشی نظارت داشته باشید. خودتان به مخاطبانتان دلیل استفاده از محتوای انتخاب شده را بدهید. و همینطور دلیل بازگشت آن ها به محتوای گزینش شده توسط شما.

گزینش محتوا چگونه به سئو کمک می کند؟

استراتژی یک محتوای گزینش شده که به خوبی اجرا شده، برای خوانندگان محتوا ارزشمند است، که نتیجه ی آن به اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی، گرفتن لینک های با کیفیت و در نهایت رتبه ی بهتر برای وبسایت است.

عوامل موفقیت در گزینش محتوا

شما برای موفقیت در گزینش محتوا باید:

 • مخاطبان خود را بشناسید
 • به ارزش محتوای خود بیفزایید
 • از موضوعاتی که در گذشته جواب گرفته اند، الهام بگیرید
 • محتوای گزینش شده ی خود را تست کنید

مخاطبان خود را بشناسید

برای پاسخگویی صحیح به درخواست مخاطبان خود، باید بدانید آن ها چه کسانی هستند، نیاز آن ها چیست یا علاقه مند به چه چیزی هستند. در غیر این صورت انتخاب بهترین محتوا می تواند کار سختی باشد.

به ارزش محتوای خود بیفزایید

تمام نکته ی گزینش محتوا این است که با جمع آوری و سازماندهی مناسب محتوا، ارزش آن افزوده می شود. کاری که انجام می دهید نیازمند آن است که برای مخاطبانتان ارزشمند باشد.

از موضوعاتی که در گذشته جواب گرفته اند، الهام بگیرید

هنگامی که ذائقه و سلیقه ی مخاطبان خود را می شناسید، می توانید بر روی تهیه ی محتوای مناسب برای آن ها تمرکز کنید.
پلتفرم های زیر می توانند مثال خوبی برای این مورد باشند:

 • Reddit
 • HackerNews
 • Slashdot
 • GrowthHackers
 • BuzzSumo
 • Zest
 • Twitter

لازم نیست چرخ را دوباره اختراع کنید. به خدمات خود و فراتر از آن نگاه کنید. حتی در بعضی مواقع می توانید یک محتوای مشابه را با زبانی متفاوت ایجاد کنید.

کپی نکنید، اما خوب است که از محتوای گزینش شده موفق در بازارهای دیگر الهام بگیرید.

محتوای گزینش شده ی خود را تست کنید

فرمت های مختلف محتوای گزینش شده را آزمایش کنید (مانند مقالات، تصاویر، پادکست ها و فیلم ها) و تاکتیک های مختلف محتوای گزینشی را اعمال کنید.

محتوایی  که مخاطبان شما با آن ارتباط برقرار می کنند را بسنجید.

سریع شکست بخورید، سپس چیزی متفاوت را امتحان کنید!

اکنون شما می توانید محتوای گزینشی خود را ایجاد کنید.

برای این که مخاطب محتوای خود را پیدا کنید، باید آن را تبلیغ کنید تا مخاطب شما بتواند به محتوا دسترسی پیدا کند. اگر شما بهترین محتوا را گزینش و جمع آوری کنید ولی کسی در مورد آن چیزی نشنود، دیده نمی شود. برای محتوای خود زمان و ارزش قائل شوید تا بتوانید مخاطبان بیشتری برای آن جذب کنید.

چگونه گزینش محتوا کنیم؟

گزینش محتوا (Content curation) بخش مهمی از یک استراتژی موثر برای بازاریابی محتوا است. نکته اصلی یک استراتژی موفقیت آمیز در گزینش محتوا، یافتن و به اشتراک گذاری مطالبی است که با مخاطب هدف شما در ارتباط خواهد بود.

ایجاد یک فرآیند پنج مرحله ای برای تولید محتوا می تواند به شما برای در خدمات بازاریابی محتوایی کمک کند.

مخاطب هدف خود را بشناسید

این اولین مرحله بازاریابی است. شما باید مخاطب خود را صمیمانه بشناسید. بازاریاب هایی که می خواهند موفق باشند همیشه یک قدم جلوتر هستند و شخصیت های خریدار را برای تصمیم های کلیدی در مخاطب هدف توسعه می دهند. این مرحله این امکان را به شما می دهد تا محتوای مناسب را با دقت در اختیار مشتری قرار دهید.

قرار است با گزینش محتوا چه ارتباطی بدست آورید؟

4 فایده ی گزینش محتوا(curating content)

عمق و وسعت درک حوزه صنعت، نیازهای مشتری و جامعه خود را به نمایش بگذارید.

محتوای مرتبط را برای جذب مشتری در زمان های خاص در طول کمپین لیدسازی ایجاد کنید یا هنگام خواندن مقاله ای که برای آن ها مفید باشد مستقیماً به مشتری ارسال کنید.

مرور دائمی مطالبی که توسط دیگران در صنعت شما تولید می شود ممکن است ایده هایی را در مورد محتوا ایجاد کند که می توانید آن ها را اجرا کنید.

به اشتراک گذاری محتوای گزینش شده در رسانه های اجتماعی و به عنوان مقاله های خلاصه یا لینک های داخلی ممکن است امتیاز شما را در الگوریتم های اصلی رتبه بندی موتورهای جستجو بالا ببرد.

پیدا کردن محتوا

کمبود محتوا وجود ندارد! چالش، یافتن محتوای مرتبط با کیفیت بالا است. مهم است که به یاد داشته باشید که هنگام به اشتراک گذاشتن محتوا با کاربران خود، به طور پیش فرض به آن محتوا مهر تأیید می زنید!

شما باید هر مقاله را قبل از به اشتراک گذاشتن آن بخوانید! محتوا را برای معیارهای زیر ارزیابی کنید:

 • ارتباط
 • درستی
 • مقدار
 • اعتبار سنجی

بر اساس تجربه، بهترین منابع محتوا انتشارات مخصوص صنعت، اینفلوئنسر های اصلی و رسانه های اجتماعی هستند.


مقاله مرتبط: 6 ابزاری که برای استراتژی گزینش محتوای خود نیاز دارید


راه های زیادی وجود دارد که می توانید محتوای گزینشی خود را به اشتراک بگذارید از جمله:

 • وبلاگ
 • شبکه های اجتماعی
 • ایمیل مارکتینگ
 • Lead nurturing workflows
 • فعالیت های توسعه کسب و کار

اندازه گیری موفقیت ها

همیشه سنجیدن موفقیت هرگونه تاکتیک بازاریابی مهم است. برخی از تاکتیک ها نسبت به سایرین آسانتر است. تأثیر محتوای گزینش شده یکی از مواردی است که اندازه گیری مستقیم آن دشوار است.

پیشنهاد ما این است که از فاکتور های تعامل (لایک، کامنت، به اشتراک گذاری و غیره) برای سنجش تأثیر محتوای گزینشی استفاده کنید.

فالوور های شبکه های اجتماعی یا بازدیدکنندگان وبسایت در اکثر موارد داده های خوبی نیستند. محتوای گزینش شده ممکن است تأثیر داشته باشد یا بر رشد فالوور در رسانه های اجتماعی تأثیر نگذارد و تأثیر کمتری در ترافیک وبسایت شما داشته باشد، چون شما از طریق منابع دیگری به اشتراک می گذارید.

گام بعدی

قبل از گزینش محتوا و به اشتراک گذاری آن، حتماً یک نقشه داشته باشید. یک استراتژی کلی و پیاده سازی های تاکتیکی تهیه کنید که برای استراتژی بازاریابی محتوا شما مفید باشد.

گزینش محتوا کمک می کند تا در صنعت بازاریابی که همیشه در حال تغییر است، به روز بمانید و اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد تا با کاربران خود به اشتراک بگذارید.

در مقالات دیگر سعی می کنیم شما را با تاکتیک های گزینش محتوا و ابزار آن آشنا کنیم.


نوشته های اخیر

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code